loadingimg

Wczytuję dane...

PayPal

PayPal

Jak dbać o filc?

 

Pranie wyrobów z filcu ręcznie wytworzonego wymaga użycia delikatnych plynów (nie proszku!!!) do prania wełny lub szamponu do włosów. Pierzemy w letniej wodzie, nigdy goracej, nadając  okrężny ruch wirowy, nie należy pocierać ani ściskać. W ten sposób większość zabrudzeń zostaje usuniętych. Następnie płuczemy kilkakrotnie w tej samej temperaturze, do ostatniego płukania można dodać trochę octu (zapach octu szybko wywietrzeje).

 

To zasady ogólne, natomiast w przypadku prania poszczególnych grup produktów postępowanie końcowe, czyli po wypłukaniu jest zróżnicowane:

 

Broszki- po wypłukaniu i wyciśnięciu w ręczniku należy ręcznie nadać im pierwotne kształty, spiąć szpilkami i pozostawić do wyschnięcia.

 

Naszyjniki z kwiatem- należy postępować identycznie jak z broszką, natomiast wiązanie (dred) wywałkować (rolować) na płaskiej powierzchni i zostawić do wyschnięcia.

 

Szale jedwabno- filcowe- po wypłukaniu i lekkim odciśnięciu z wody należy ułożyć na ręczniku wygładzając wszelkie zmarszczki, lekko zwinąć razem z ręcznikiem, troszkę porolować. Wskazana jest zmiana ręcznika i powtórzenie czynności. Jeszcze wilgotny prasować przez szmatkę, doszuszyć na płaskiej powierzchni.

 

Kapelusze- podczas prania wskazane jest użycie delikatnej gąbki lub miękkiej szczotki aby dokładnie uprać spód ronda od strony wewnętrznej. Po dokładnym wypłukaniu i wyciśnięciu w ręczniku należy naciągnąć albo na głowę własną, delikatnie zdjąć i pozostawić do wysuszenia, albo suszyć na piłce czy szklanym naczyniu o odpowiedniej średnicy.

 

Torby- po upraniu i wypłukaniu nadać im pierwotną formę wkładając do środka np. zawinięte w folię gazety czy dowolny sztywny przedmiot.